Haber / Makale Detayı

Otopilot ile kaza riski düşüyor!

Otopilot ile kaza riski düşüyor!

Elektrikli otomobilleri ile sektörün en çok konuşulan markası haline gelen Tesla, ilk dönemlerde otomatik pilot özelliği nedeniyle meydana gelen kazalar ile anılır hale gelmişti.

Ancak, Tesla'nın son dönemde otomatik pilot özelliği için yaptığı yazılımsal geliştirmeler ve yeni donanıma geçiş yapması, bu algıyı tam tersine çevirdi. Tesla'nın CEO'su Elon Musk, geçtiğimiz yıl otomatik pilot özelliği ile kullanılan araçlarından elde ettikleri veriler sonucunda kaza riskinin yüzde 50'ye kadar azaldığını açıklamıştı.

Otomatik acil fren ile kaza riskini yüzde 40 oranında azalma

Tesla'nın otomatik pilot özelliği ile yapılan ve can kaybına meydana olan kaza hakkında soruşturma başlatan ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, araçların tüm otomatik pilot yeteneklerini uzun süredir incelemekteydi. Yaptığı uzun incelemeler sonrasında araçlarda herhangi bir kusur bulamayan kurum, Tesla CEO'su Elon Musk'un açıklamalarını destekleyen verilere ulaştığını açıkladı.

Kurum tarafından hazırlanan raporda, otomatik pilot sisteminin bir bileşeni olan otomatik direksiyon özelliği aktif edildiğinde, Tesla araçların kaza riskini yüzde 40 oranında düşürdüğü belirtiliyor. Araçta yer alan ileri görüşlü kameralar ve ultrasonik sensörler ile şerit takibi yapılmasını ve yolda yer alan araçlara olan mesafenin hesaplanmasını sağlayan otomatik direksiyon özelliği, aracın şeritten çıkmamasını sağlıyor.


Cars security


Kaynak: Milliyet


2araba.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir.
Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından 2araba.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.