Haber / Makale Detayı

Otomobil ihracatında Kasım rekoru!

Otomobil ihracatında Kasım rekoru!

Otomotiv ihracatı Kasım'da yüzde 17 artışla 2,2 milyar dolar oldu. Binek otomobil ihracatındaki yüzde 51 artış gösterdi.

Otomobil ihracatında Kasım rekoru!

Otomotiv ihracatı Kasım'da yüzde 17 artışla 2,2 milyar  oldu. Binek otomobil ihracatındaki yüzde 51 artış gösterdi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, sektör ihracatı Kasım ayında yüzde 16,9 artarak 2,2 milyar  oldu. Sektörün Türkiye ihracatından aldığı pay yüzde 18,7 olurken, otomotivin ocak-Kasım dönemindeki 11 aylık ihracatı da yüzde 11,5 artarak 21 milyar 530 milyon dolar olarak gerçekleşti. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, "Bu yılı 23 milyar dolar ihracat hedefinin üzerinde kapatmayı planlıyoruz. Böylece Türkiye otomotiv tarihinde 2008 yılında elde edilen 24,7 milyar dolarlık en yüksek ihracat rakamından sonra ikinci en yüksek rakama ulaşmış olacağız" dedi.

Sektörün Kasım ayında Türkiye ihracatının lideri olma özelliğini koruduğuna dikkat çeken Orhan Sabuncu, "Özellikle binek otomobillerdeki yüzde 51 ihracat artışı, ekim ayından sonra Kasım ayı ihracatında da temel belirleyici oldu. En fazla ihracat yapılan ilk üç ülke olan Almanya, İtalya ve Fransa'ya çift haneli artışlar Kasım ayında da sürdü" diye konuştu.

OİB Kasım ayı verilerine göre mal gruplarında binek otomobiller ihracatı yüzde 51 artarak 952 milyon dolar, yan sanayi yüzde 1 artarak 745 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 5 azalarak 389 milyon dolar ve otobüs-minibüs-midibüs ihracatı yüzde 11 artarak 132 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.


2araba.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir.
Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından 2araba.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.